LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  21 / 05 / 2024 Prawda jest, a kłamstwo się wymyśla
Geografia
Janusz Krajewsk Renata Pysiewicz-Jędrusik
  
  

"Szkoła w mieście", czyli klasa geograficzno-językowa 1B na wspinaczce

autor: J.Krajewski,data: 15-11-2016
W ramach realizacji projektu "Szkoła w mieście" klasa geograficzno-językowa 1B odwiedziła ścianę wspinaczkową "Zerwa". Dla większości uczniów tej klasy było to pierwsze zetknięcie z możliwością wspinania po pionowych i pochylonych ścianach. Jednak tak się akurat składa, że w klasie 1B mamy obecnego wicemistrza Polski juniorów we wspinaczce sportowej Mateusza Puźniaka, który w trakcie tej wizyty zademonstrował swoje duże umiejętności w tej dyscyplinie. Generalnie pobyt na ściance wspinaczkowej wszystkim sprawił dużo frajdy i zabawy i wygląda na to, że niektórzy naprawdę zasmakowali w tej oryginalnej dyscyplinie sportu, która w formie mniej zaawansowanej może również świetne pełnić funkcję rekreacyjno-turystyczną. 

Oprócz błękitnego nieba

autor: J.Krajewski,data: 04-10-2016
Oprócz błękitnego nieba

Ostatni dzień września był najprawdopodobniej również ostatnim dniem w tym roku w klimacie lata. Dzień ten szczęśliwie wykorzystała klasa 1C, która wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrała się na wycieczkę integracyjną do Doliny Baryczy.Tradycyjnie już po dolinie oprowadzał p.Janusz Krajewski nie szczędząc uczestnikom długich kilometrów i przyrodniczych opowieści. Koiec lata i początek jesieni, to również początek podróży wszystkich ptaków zimujących w cieplejszych częściach świata. Z tej okazji w pierwszy weekend października obchodzone są w wielu krajach Europejskie Dni Ptaków. W Polsce odbywa się w tym czasie wiele imprez edukacyjnych, na których można wzbogacić swoją wiedzę z zakresu ornitologii. Po cześci i my wkomponowaliśmy się w obchody Euroejskich Dni Ptaków, gdyż w trakcie naszej przyrodniczo-integracyjnej wycieczki również prowadziliśmy całkiem owocne ptasie obserwacje.

Integracja w Dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 18-09-2016
Integracja w Dolinie Baryczy Korzystając z przedłużającej się, pięknej, wręcz wakacyjnej pogody młodzież naszej szkoły ponownie zawędrowała do Doliny Baryczy. Tym razem na długi rajd przez dzikie pola, łąki, lasy pomiędzy stawami wyruszyła klasa geograficzno-językowa 1B. Bez mapy i kompasu, ale za to z dobrym przewodnikiem, geografem, a zarazem wychowawcą tej klasy p.Januszem Krajewskim oraz p.Piotrem Zołotajkinem cała grupa przeszła ok.25 km. Długi marsz, a także wspólny grill i zabawa, przygotowane przez Stowarzyszenie "Źródło Natury" z Rudy Żmigrodzkiej były świetną formą integracji uczniów w tych pierwszych dniach pobytu w nowej dla nich szkole.

Lato w dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 12-09-2016
Lato w dolinie Baryczy Zaskakująco gorące lato, jakie rozpoczęło się wraz z nowym rokiem szkolnym zachęca do lekcji w terenie. Przedmiot geografii jak najbardziej nadaje się do takich lekcji. dlatego p.Janusz Krajewski, nauczyciel geografii, od kilku już lat oprowadza naszą młodzież po bardzo ciekawym przyrodniczo rejonie, jakim jest Park Krajobrazowy Doliny Baryczy. Obszar ten zalicza się do najciekawszych ptasich ostoji w skali polskiej, a także europejskiej. Podczas tych przyrodniczych wypraw p.J.Krajewski opowiada opowiada o interesujących zwyczajach życia ptaków oraz o innych ciekawostkach rejonu. Tym razem na na taką geograficzno-przyrodniczą wycieczkę wyruszyła klasa teatralna 3E wraz z wychowawcą p.Anną Foltą-Pisarczuk. Mimo wjątkowego upału, cała klasa dzielnie przeszła 26 km, posiłkując się w przerwie poczęstunkiem przygotowanym przez Stowarzyszenie "Źródło Natury" z Rudy Żmigrodzkiej.

Teatralna pnie się w górę !

autor: J.Krajewski,data: 16-06-2016
Teatralna pnie się w górę ! Nasi szkolni aktorzy wielokrotnie i z powodzeniem występowali już na scenie, ale...ale na scenie całkiem pionowej jeszcze nie. Aż wreszcie nadarzyła się taka okazja, by stanąć w szranki z groźnie wyglądającą pionową areną i oto pewnego dnia klasa teatralna 2E wyruszyła na podbój pionowych ścian ZERWY. Całe przedsięwzięcie wydarzyło się w ramach projektu "Szkoła w mieście" na obiekcie sztucznej ściany wspinaczkowej "ZERWA". Jak radzili sobie mlodzi aktorzy, a także prowodyr tej nietypowej wyprawy p.J.Krajewski można zobaczyć tutaj

Goście z Niemiec odwiedzili dolinę Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 10-06-2016
Goście z Niemiec odwiedzili dolinę Baryczy W ramach projektu "Wymiana polsko-niemiecka" młodzież naszej szkoły oraz zaproszeni uczniowie europejskiej szkoły Landfermann-Gymnasium z Duisburga zawędrowali wczoraj do doliny Baryczy. Park Krajobrazowy doliny Baryczy to jeden z najciekawszych regionów przyrodniczych naszego regionu, a także Polski. Rejon ten wpisany jest na listę ostoi chroniących ptaki obszarów wodno-błotnych w ramach międzynarodowej konwencji ramsarskiej. Grupę młodzieży polskiej i niemieckiej oraz opiekunów na czele z p.Dyrektor Małgorzatą Iwankiewicz poprowadził ścieżkami pomiędzy stawami p.J.Krajewski. W trakcie obserwacji, oprócz wielu typowych ptaków tego obszaru udało się wypatrzyć szybujące na niebie orły bieliki. Zwieńczeniem całej wycieczki były opowieści rdzennych mieszkańców o walorach przyrodniczych tego obszaru oraz o życiowych zwyczajach zmieszkujących licznie ten teren bobrów. Po części krajoznawczo-poznawczej był jeszce czas na wspólne pieczenie ciasta i kiełbasek oraz żywiołowe chwile ze sportem w tych jakże pięknych okolicznościach przyrody.  

klasa 2E ZERWA

autor: J.Krajewski,data: 19-05-2016
klasa 2E

Dzień Ziemi świętujemy w Dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 21-04-2016
Dzień Ziemi świętujemy w Dolinie Baryczy

22-go kwietnia tradycyjnie na świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Korzystając z pięknej wiosennej pogody wyprzedziliśmy nieco tę datę i powędrowaliśmy do Doliny Baryczy, gdzie piękno naszej Ziemi jest niewątpliwie łatwe do zauważenia. Śmieci tam mało, a przyrody dużo. Grupa miłośników wędrowania z klas językowo-geograficznych, klasy biologicznej, a także z klasy teatralnej przeszła ponad 20 km szlakami i dzikimi ostępami, przez które  z rozkoszą prowadził pan profesor Krajewski. Udało się zaobserwować wiele gatunków ptaków, które powróciły już z dalekich wędrówek, by rozpocząć okres lęgowy. Kulminacyjnym punktem wycieczki była przeprawa przez wielką, podmokłą, leśną łąkę, na której wypatrzyliśmy krążące na niebie orły bieliki. Miło było zobaczyć te wielkie ptaki, które stanowią pierwowzór godła naszego kraju.

 

Lekcja o wodzie

autor: J.Krajewski,data: 18-02-2016
Lekcja o wodzie O tym, jak ważną rolę w środowisku geograficznym Ziemi pełni hydrosfera można się dowiedzieć na lekcjach geografii lub przyrody. Aby pogłębić wiedzę na ten temat klasa geograficzno-językowa 3B udała się z wizytą do niedawno otwartego we Wrocławiu Centrum Wiedzy o Wodzie HYDROPOLIS. Wystawa o wodzie mieści się na terenie historycznych obiektów miejskich wodociągów i składa się z szeregu przestrzeni ukazujących różne aspekty funkcjonowania hydrosfery. Klimat ekspozycji pozwala zanurzyć się zarówno w głębinach oceanu, jak i zrelaksować na plaży pod gwiazdami. Można też sobie zasiąść w batyskafie, tak jak czynili to badacze największych głębin oceanu. Muzeum warte jest na pewno odwiedzenia -my się już o tym przekonaliśmy.

Geografia w plenerze

autor: J.Krajewski,data: 02-10-2015
Geografia w plenerze Geografia w XVII-ym LO, to nie tylko tradycyjne lekcje w szkolnej ławie, ale również wedrówki w pięknych okolicznościach przyrody naszego regionu. Jesień sprzyja poznawaniu geograficznych walorów rodzimego regionu, o czym przekonała się klasa 1F, odwiedzając Park Krajobrazowy doliny Baryczy. Pogoda dopisała, więc młodzi humaniści z wielką chęcią pokonali prawie 30 km trasy pomiędzy stawami, które są znaną w całej Europie ostoją wielu gatunków ptaków.

Geografia w Afrykarium !

autor: J.Krajewski,data: 03-11-2014
Geografia w Afrykarium ! Od kilku dni mamy we Wrocławiu niezwykłą atrakcję geograficzno-przyrodniczą!

Śnieżka zdobyta !

autor: J.Krajewski,data: 19-10-2014
Śnieżka zdobyta !

Góry Sowie zdobyte !

autor: J.Krajewski,data: 23-09-2014
Góry Sowie zdobyte ! Korzystając z ostatnich, słonecznych dni lata klasa 2B (geograficzno-językowa) zainicjowała tegoroczną serię geograficznych wycieczek po naszym niepowtarzalnym, dolnośląskim regionie. Na pierwszy ogień poszły słynące z wielu tajemnic Góry Sowie. W ciągu jednego dnia, pod wodzą niestrudzonego miłośnika wedrówek p.Janusza Krajewskiego oraz p.Mirosława Lewandowskiego, cała grupa zdobyła dwa najwyższe szczyty Gór Sowich; Wielką Sowę (1015 m n.p.m.) i Kalenicę (964 m n.p.m.) Brawo 2B !

Dawid Kotar Mistrzem Geografii XVII-go LO 2012

autor: J. Krajewski,data: 19-06-2012


Ostatni etap Ligi Geograficznej dotyczący Europy okazał się dość trudny dla biorących w nim udział Europejczyków. Najlepszy wynik osiągnął Dawid Kotar z klasy 2E i tym samym nie pozwolił on sobie juź odebrać ostatecznego zwycięstwa w Lidze Geograficznej. Drugie miejsce (i równieź drugie w klasyfikacji końcowej) zajął Karol Hałkiewicz z klasy 2A. Trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej utrzymała Kamila Madej z klasy 2D. Laureatom Ligi Geograficznej 2012 gratuluję, a pozostałym startującym (a było ich w sumie ok.100 osób) dziękuję za udział.
Radość zwycięzców widoczna jest na zdjęciu ;) (od lewej Kamila, Dawid i Karol)


Wyniki VII-etapu Ligi Geograficznej –„Europa”

1. Dawid Kotar 17 pkt
2. Karol Hałkiewicz 13
3. Karolina Dunaj, Michał Grzywacz 11
4. Michał Anczkiewicz, Michał Białek 10
5. Kamila Madej, Aleksandra Wrona,
Michał Andrzejewski 9
6. Ewelina Misa, Małgorzata Wiśniewska,
Maciej Orłowski 8
7. Magda Greguła, Magdalena Sroka,
Dominik Piłat 7 pkt


Klasyfikacja końcowa po siedmiu etapach:

1. Dawid Kotar 129 pkt
2. Karol Hałkiewicz 118 pkt
3. Kamila Madej 109 pkt
4. Karolina Dunaj 75 pkt
5. Ewelina Misa 71 pkt
6. Michał Organek 66 pkt
7. Mateusz Krawczyński 64 pkt
8. Mateusz Wygoda 56 pkt
9. Paulina Badziak 55 pkt
10. Julia Bortnik, Martyna Olbert,
Marta Wojtczak 54 pkt



LIGA GEOGRAFICZNA - VI edycja AFRYKA -wyniki!!!

autor: J. Krajewski,data: 01-06-2012
Magiczna granica 50% poprawnych odpowiedzi po raz pierwszy została przekroczona. Wprawdzie tylko o 2 punkty, ale jednak. Dobra passa Karola Hałkiewicza trwa. Po raz trzeci z rzędu osiągnął on najlepszy wynik i tym samym zbliźył się znacznie do dotychczasowego lidera Ligi. Pierwsza dziesiątka szóstej edycji Ligi przedstawia się następująco:

1. Karol Hałkiewicz 22 pkt
2. Mateusz Krawczyński, Marcin Połeć 21 pkt
3. Lotar Wróblewski 20 pkt
4. Karolina Dunaj 14 pkt
5. Kamila Madej 13 pkt
6. Dominik Piłat 12 pkt
7. Małgorzata Wiśniewska 10 pkt
8. Magdalena Sroka, Dawid Kotar 9 pkt
9. Katarzyna Augustyniak, Martyna Olbert,
Bartosz Jankowski 8 pkt
10. Aleksandra Wrona 7 pkt



KLASYFIKACJA PO SZEŚCIU EDYCJACH :

1. Dawid Kotar 116 pkt
2. Karol Hałkiewicz 101
3. Kamila Madej 100
4. Mateusz Krawczyński 64
5. Ewelina Misa 63
6. Karolina Dunaj, Michał Organek 62
7. Paulina Badziak 52
8. Mateusz Wygoda 51
9. Martyna Olbert 50
10. Julia Bortnik 49


Pierwsze trzy osoby mają zdecydowanie największe szanse stanąć na finałowym podium, ale w jakiej kolejności, o tym zadecyduje ostatni etap Ligi Geograficznej, który odbędzie się 14-go czerwca o godz.10.45 (4 lekcja) w sali 114.
Ostatni kontynent w naszej wirtualnej podróźy po świecie, to Europa. Zapraszam do udziału w konkursie, to się moźe opłacić ;)

LIGA GEOGRAFICZNA - VI edycja AFRYKA -ZMIANA TERMINU!!

autor: J. Krajewski,data: 29-05-2012
Uwaga! Z powodu niespodziewanego nałoźenia się wielu terminów imprez szkolnych, kolejny etap Ligi pod hasłem "Afryka" zostaje przeniesiony na 31 maja (czwartek) na godz.10.45 (czwarta lekcja, sala 114).

LIGA GEOGRAFICZNA - VI edycja AFRYKA

autor: J. Krajewski,data: 27-05-2012
Nasz konkurs powoli dociera do finału. Wszak za miesiąc rozpoczną się juź wakacje i ideę poznawania świata z teorii trzeba będzie przeobrazić w praktykę. Tymczasem jednak, przed nami kolejny, szósty etap Ligi, którego tematem będzie arcyciekawy kontynent Afryki. Zapraszam wszystkich chętnych do sprawdzenia swojej wiedzy o Afryce w środę 30-go maja do sali 114 o godz.13.40 (7 lekcja).
O ciekawych obyczajach ludności afrykańskiej moźna poczytać w zupełnie nowym na rynku wydawniczym kwartalniku „Kontynenty”zobacz. Polecam teź krótki artykuł z miesięcznika „Poznaj Świat”czytaj

LIGA GEOGRAFICZNA - V edycja - AUSTRALIA i OCEANIA wyniki!!!

autor: J. Krajewski,data: 17-05-2012
Najmniejszy kontynent okazał się całkiem duźym wyzwaniem dla uczestników piątej edycji Ligi Geograficznej. Magiczna granica 50 % prawidłowych odpowiedzi wciąź nie została przekroczona. Po raz drugi z rzędu najlepszy wynik osiągnął Karol Hałkiewicz z klasy 2A. Czyźby miał on zamiar przegonić dotychczasowych liderów Ligi ?

Najwięcej punktów w piątej edycji Ligi Geograficznej zdobyli kolejno:

1. Karol Hałkiewicz 18
2. Mateusz Krawczyński 17
3. Dawid Kotar 14
4. Kamila Madej 13
5. Mateusz Wygoda 12
6. Maciej Orłowski 11
7. Karolina Dunaj 10
Dominik Piłat 10
Lotar Wróblewski 10
Michał Andrzejewski 10
Michał Grzywacz 10



KLASYFIKACJA PO PIĘCIU EDYCJACH :

1.Dawid Kotar 107
2. Kamila Madej 87
3. Karol Hałkiewicz 67
4. Michał Organek 62
5. Ewelina Misa 60
6. Paulina Badziak 52
7. Mateusz Wygoda 51
8. Karolina Dunaj 48
9. Marta Wojtczak 45
10. Martyna Olbert 42



W następnej edycji Ligi tematem będzie AFRYKA. Szczegóły wkrótce.


LIGA GEOGRAFICZNA - V edycja AUSTRALIA

autor: J. Krajewski,data: 14-05-2012
Mam nadzieję, źe niedawne upały przypomniały uczestnikom Ligi Geograficznej, źe zbliźa się juź piąta edycja naszego konkursu. Tym razem celem będzie słoneczny kontynent Australii wraz z wyspami Oceanii.
Któź nie chciałby spędzić wakacji wśród raf koralowych i kangurów? Czy wiecie jednak, źe po odkryciu przez „białych” tego kontynentu, moźna tam było pojechać wyłącznie „za karę”? Tak, tak, to niesamowite, ale Australia była początkowo wyznaczona jako miejsce zsyłki przestępców. Tak to sobie „inteligentnie” wymyślili Brytyjczycy, oczywiście nie pytając o to w ogóle o zgodę pierwotnych mieszkańców tej kontynentalnej wyspy. Tubylcza ludność Australii, czyli Aborygeni, szybko podzieliła los Indian Ameryki Północnej, gdyź nawet ci zresocjalizowani pierwsi „biali” kolonizatorzy bezwzględnie uznali się za panów nowego kontynentu. Aborygenom odbierano nawet suche, nieprzyjazne ziemie w głębi kontynentu. Smutne, ale prawdziwe.
Współcześnie rdzennym mieszkańcom przywraca się prawa oraz szacunek dla ich tradycji, tylko źe niewiele juź z tej społeczności i jej kultury do dziś zostało. Mimo to, ich los, jak równieź geografia całego kontynentu warte są na pewno poznania.
Wszystkich chętnych do przetestowania swojej wiedzy na temat Australii zapraszam w środę (16.05.12) na siódmą lekcję do sali 114.
O kultowym miejscu w Australii moźna poczytać w nowym numerze miesięcznika „Poznaj Świat” czytaj

LIGA GEOGRAFICZNA - IV edycja - AZJA -wyniki!!!

autor: J. Krajewski,data: 19-04-2012
„Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”- tak moźna by podsumować wyniki czwartej edycji Ligi Geograficznej, która odbyła się 19 kwietnia i dotyczyła kontynentu Azji. Zwycięzcą został Karol Hałkiewicz z klasy 2A, który minimalnie wyprzedził dotychczasowych liderów -Dawida Kotara i Kamilę Madej.

Najlepszy wynik w czwartej edycji Ligi osiągnęli:

1. Karol Hałkiewicz 14 pkt
2. Kamila Madej, Dawid Kotar 13 pkt
3. Karolina Dunaj 11 pkt
4. Ewelina Misa 10 pkt
5. Julia Bortnik 9 pkt
6. Kamila Bernatowicz, Dominika Ostańkowicz,
Marta Wojtczak 8 pkt
7. Kamila Zatońska 7 pkt


Klasyfikacja po czterech edycjach przedstawia się następująco:

1. Dawid Kotar 91 pkt
2. Kamila Madej 74 pkt
3. Michał Organek 57 pkt
4. Ewelina Misa 51 pkt
5. Karol Hałkiewicz 49 pkt
6. Julia Bortnik 44 pkt
7. Paulina Badziak 43 pkt
8. Mateusz Wygoda 39 pkt
9. Marta Wojtczak 37 pkt
10. Martyna Olbert 36 pkt


Muszę przyznać, źe wiedza na temat kontynentu Azji okazała się wyjątkowo trudna do ogarnięcia dla biorących udział w konkursie. Warto więc dalej pogłębiać swą wiedzę o największym i najbardziej zaludnionym kontynencie świata.
Tymczasem następnym kontynentem w kolejnej edycji Ligi Geograficznej będzie Australia wraz z wyspami Oceanii. Na ten słoneczny kontynent będziecie mogli zawitać w maju. Szczegóły juź wkrótce.

LIGA GEOGRAFICZNA - IV edycja AZJA

autor: J. Krajewski,data: 15-04-2012
Po wielkanocnej przerwie zapraszam do kolejnych zmagań w Lidze Geograficznej. W czwartej edycji Ligi tematem będzie największy kontynent świata AZJA.
Nie łatwo jest ogarnąć kontynent, który bije wszelkie rekordy wielkości i róźnorodności. Najwięcej ludzi, mozaika kultur i krajobrazów, kolebka wielu cywilizacji, świat tolerancji i wyjątkowych dyktatur, świat niezwykłych tradycji i oszałamiających wyczynów ludzkiej techniki.
Ile sami juź wiecie o Azji będziecie mogli sprawdzić 19 kwietnia w czwartek o godz.13.40 (7 lekcja) w sali 114 (w przypadku zgłoszenia się do udziału ponad 40-tu osób nastąpi podział na dwie grupy: klasy drugie 13.40-14.05, klasy pierwsze 14.05-14.30)
Opisy kilkunastu wybranych obszarów i miejsc azjatyckiego kontynentu moźna znależć tutaj

LIGA GEOGRAFICZNA - III edycja AMERYKA PÓŁNOCNA – wyniki: Dawid Kotar wciaź niepokonany !

autor: J. Krajewski,data: 29-03-2012
W środę 28-go marca odbyła się trzecia edycja Ligi Geograficznej pod hasłem „Siedem kontynentów”. Tematem trzeciego spotkania była Ameryka Północna. Do konkursu przystąpiły 32 osoby.
Choć minimalnie, to jednak juź po raz trzeci z rzędu zwycięzcą okazał się Dawid Kotar
z klasy 2E. Kolejność osób, które uzyskały najwięcej punktów przedstawia się następująco:

1. Dawid Kotar 18 pkt
2. Michał Organek 17 pkt
3. Kamila Madej 16 pkt
4. Paulina Badziak 15 pkt
5. Ewelina Misa i Rafał Czuchryta 14 pkt
6. Julia Bortnik 13 pkt
7. Patryk Kabała i Karol Hałkiewicz 12 pkt


Klasyfikacja po trzech edycjach:

1. Dawid Kotar 74 pkt
2. Kamila Madej 57 pkt
3. Michał Organek 51 pkt
4. Paulina Badziak 42 pkt
5. Ewelina Misa 41 pkt
6. Mateusz Wygoda 37 pkt
7. Julia Bortnik 35 pkt
8. Marta Wojtczak 29 pkt
Karol Hałkiewicz 29 pkt
9. Martyna Olbert 28 pkt
10. Michał Anczkiewicz 27 pkt



Wszystkim uczestnikom, którzy konsekwentnie gromadzą punkty i napierają do przodu gratuluję. Czas wolny przed kolejną edycją proponuję spoźytkować na zmontowanie tratwy, którą sprawnie będzie moźna przedostać się przez Cieśninę Beringa na następny kontynent, czyli do Azji. Czwarta edycja na temat największego kontynentu na Ziemi odbędzie się po świętach wielkanocnych (szczegóły i termin juź wkrótce).


LIGA GEOGRAFICZNA - III edycja -AMERYKA PÓŁNOCNA

autor: J. Krajewski,data: 25-03-2012
Relaks na Karaibach dobiega końca. Przed uczestnikami Ligi Geograficznej kolejne wyzwanie -Ameryka Północna.
Kontynent ten został całkowicie podbity przez białą populację, która bez skrupułów wybiła większość pierwotnych mieszkańców, czyli Indian. Jeszcze brutalniej „biali” postąpili z bizonami. Te nikomu nie szkodzące zwierzęta, źyły tu przed przybyciem białych kolonizatorów w ilości ok. 50 milionów sztuk. Wybito je prawie wszystkie, często tylko po to, by zaszkodzić Indianom, dla których zwierzęta te były podstawowym żródłem poźywienia. Mimo wielu jeszcze innych aktów z historii osadnictwa, niegodnych cywilizowanego człowieka (np. rozwój niewolnictwa), na kontynencie Ameryki Północnej rozkwitła całkiem nowa cywilizacja, która dziś wydaje się mieć nieco racjonalniejszy niź dawniej stosunek do współmieszkańców i przede wszystkim przyrody tego kontynentu. Wszak pierwszy park narodowy na świecie powstał właśnie tutaj, w USA. Doprawdy jest co chronić na tym kontynencie, gdyź jego bogactwo przyrodnicze, pełne wyjątkowych krajobrazów jest wręcz nie do ogarnięcia.
Trzecia edycja Ligi Geograficznej odbędzie się w dniu 28 marzec 2012 (środa) o godz.10.45 (4 lekcja) w sali 114.
( Uwaga: w przypadku zgłoszenia się do udziału ponad 40-tu osób nastąpi podział na dwie grupy: klasy drugie 10.45-11.10, klasy pierwsze 11.10-11.40).
Dla utrwalenia sobie wiedzy o Ameryce Północnej polecam garść informacji na temat ciekawych obiektów przyrodniczych i cywilizacyjnych tego kontynentu zobacz

LIGA GEOGRAFICZNA - II edycja AMERYKA POŁUDNIOWA – wyniki !

autor: J. Krajewski,data: 14-03-2012
W środę 14 marca odbyła się druga edycja Ligi Geograficznej pod hasłem „Siedem kontynentów”. Tematem drugiego spotkania była Ameryka Południowa. Do konkursu przystąpiły 44 osoby. Po raz drugi najlepszy wynik uzyskał Dawid Kotar kl.2E, minimalnie wyprzedzając Ewelinę Misę kl.1A oraz Mateusza Krawczyńskiego kl.2A.

Kolejność pierwszych dziesięciu osób, które uzyskały najlepsze wyniki w II-ej edycji przedstawia się następująco:

1. Dawid Kotar kl.2E 18 pkt
2. Ewelina Misa kl.1A 17 pkt
3. Mateusz Krawczyński kl.2A 16 pkt
4. Magda Greguła kl.2A 15 pkt
Szymon Bagiński kl.1A 15 pkt
Maciej Orłowski kl.2A 15 pkt
5. Kamila Madej kl2D 13 pkt
6. Marta Wojtczak kl.1A 12 pkt
Michał Organek kl.2A 12 pkt
7. Martyna Olbert kl.2D 11 pkt

Samodzielnym liderem po dwóch edycjach zostaje Dawid Kotar (50 pkt). Następni w kolejności są: Kamila Madej (39 pkt) oraz Michał Organek (30 pkt)

Najlepszym gratuluję i proponuję kilka dni odpoczynku na Karaibach, skąd wyruszymy na podbój następnej Ameryki, czyli Ameryki Północnej. Szczegóły juź wkrótce.

LIGA GEOGRAFICZNA - II edycja -AMERYKA POŁUDNIOWA

autor: J. Krajewski,data: 10-03-2012
Druga edycja Ligi Geograficznej odbędzie się w dniu 14 marzec 2012 (środa) o godz.10.45 (4 lekcja) w sali 114. Tematem będzie niezwykle barwny kontynent Ameryki Południowej.
( Uwaga: w przypadku zgłoszenia się do udziału wszystkich zapisanych osób (ok.60) nastąpi podział na dwie grupy: klasy drugie 10.45-11.10, klasy pierwsze 11.10-11.40).
Zachęcam do zapoznania się z krótką charakterystyką geograficzną tego kontynentu zobacz

LIGA GEOGRAFICZNA - I edycja ANTARKTYDA –wyniki

autor: J. Krajewski,data: 29-02-2012
W środę 29 lutego odbyła się pierwsza edycja Ligi Geograficznej pod hasłem „Siedem kontynentów”. Tematem pierwszego spotkania była Antarktyda. Do konkursu przystąpiło 37 osób. Zwycięzcami pierwszej edycji i jednocześnie pierwszymi liderami Ligi zostali ex aequo: Kamila Madej kl.2D oraz Dawid Kotar kl.2E. Oboje uzyskali po 20 punktów, czyli rozwiązali 50% testu.

Kolejność grupy osób, które uzyskały najlepsze wyniki wygląda następująco:

1-2. Kamila Madej kl.2D oraz Dawid Kotar kl.2E 20 pkt
3. Mateusz Wygoda kl.2D 17 pkt
4-5. Paulina Badziak kl.2D oraz Michał Organek kl.2A 16 pkt
6. Weronika Ładzik kl.2D 14 pkt
7-8. Karolina Bernatowicz kl.1E oraz Julia Bartnik kl.1E 12 pkt
9. Karol Hałkiewicz kl.2A 10 pkt

Zwycięzcom gratuluję, a w następnej edycji (czyli za ok.2 tygodnie) przenosimy się na kontynent, do którego z Antarktydy jest najbliźej, czyli do Ameryki Południowej. Zapisy wszystkich chętnych do udziału w II-ej edycji przyjmuję do 9 marca (piątek). Dokładny termin konkursu juź wkrótce.

Liga Geograficzna -Antarktyda

autor: J. Krajewski,data: 25-02-2012
Przypominam źe 29-ego lutego o godz.10.45 w sali 114 startuje Liga Geograficzna. Tematem pierwszej edycji Ligi jest Antarktyda. Wszystkim startującym (i nie tylko) polecam ciekawy artykuł o najzimniejszym kontynencie autorstwa polskich polarników przeczytaj

Zwiedzaj i czytaj Sudety

autor: J. Krajewski,data: 22-02-2012
Namawiam do wędrówek po wyjątkowych górach jakimi są Sudety. Te stare góry zrębowe pełne są osobliwości przyrody oźywionej i nieoźywionej. Znajduje się tu równieź ogromna ilość pamiątek kultury i historii. Wszystkie te atrakcje opisuje i pomaga poznać dostępny w szkolnej bibliotece miesięcznik „Sudety”. Zawiera on wiele ciekawych, bogato ilustrowanych artykułów, równieź mojego autorstwa. Polecam. zobacz[/a:

Startuje Liga Geograficzna

autor: J. Krajewski,data: 20-02-2012
Liga Geograficzna to niekonwencjonalny konkurs, w którym kaźdy moźe zabłysnąć wiedzą geograficzną. Liga to konkurs cykliczny składający się z siedmiu edycji. Inauguracyjna Liga Geograficzna startuje pod hasłem „Siedem kontynentów”.
W kaźdej z siedmiu edycji odbędzie się test wiedzy na temat jednego z kontynentów. Kaźdy test składać się będzie z czterdziestu pytań. Za kaźdą prawidłową odpowiedż zdobywa się 1 punkt. Zwycięzcą całego cyklu Ligi zostaje uczeń o największej sumie punktów z poszczególnych edycji. Zwycięzca kaźdej z edycji dodatkowo otrzymuje 6 punktów (za 2 miejsce 4pkt., za 3 miejsce 2pkt.). Kolejne edycje Ligi odbywać się będą co 2-3 tygodnie przez cały drugi semestr 2011/2012. Po kaźdej odbytej edycji podane będą wyniki i termin następnej edycji.
Zwycięzcy całego cyklu Ligi Geograficznej zostaną nagrodzeni (I, II i III miejsce).
Uczestnictwo w lidze stwarza równieź okazję do wzbogacenia lub podreperowania swojego konta ocen z przedmiotu geografii. Za kaźde pięć prawidłowych odpowiedzi uzyskanych w jednej edycji startujący zyskuje 1pkt z geografii, jeśli więc odpowie prawidłowo na wszystkie 40 pytań moźe otrzymać piątkę z geografii (w ramach oceny cząstkowej). Jest więc o co walczyć ;)
Pierwsza edycja odbędzie się w dniu 29 luty 2012 (środa) o godz.10.45 (4 lekcja) w sali 114. Tematem pierwszej edycji będzie Antarktyda, czyli najzimniejszy kontynent na Ziemi.

UWAGA MATURZYŚCI

autor: Justyna Giedzińska,data: 26-04-2007
Maturka juź niedługo, więc warto się do niej przygotować ;) najlepiej rozwiązując testy. Przykładowe zadania maturalne znajdziecie TUTAJ i
TUTAJ (plus MAPA)
oraz TUTAJ

Pliki zapisane są w formacie PDF. Do poprawnego przeglądania arkuszy niezbędny jest program Adobe Reader. Moźna go pobrać STĄD

Życzę powodzenia!






ATMOSFERA

autor: 20,95 % O2
,data: 22-06-2006
Atmosfera to najbardziej zewnętrzna powłoka Ziemi (gazowa). Granice atmosfery ziemskiej nie są jednoznacznie ograniczone poniewaź w swojej najniźszej części atmosfera przenika się z litosferą, hydrosferą, biosferą, a jej górne partie stopniowo przechodzą w próźnie międzyplanetarną. Górna granica atmosfery przebiega na wysokości 2000 km, choć rozgrzane gazy zaobserwowano na 20 000km.

SKŁAD:

a)stałe (w dolnej atmosferze ich proporcje pozostają stałe)

RODZAJE CHMUR

autor: Justyna Giedzińska,data: 10-06-2006
I chmury wysokie

a)cirrus (Ci) to chmura pierzasta. Naleźy do lodowych chmur wysokich i wystepuje w górnej troposferze - jej podstawa moźe wystapić poniźej izotermy 0C (czyli wyźej w atmosferze tropikalnej, niźej w obszarach polarnych). W Europie, chmura cirrus moźe wystepowac na wysokości od 6 000 do 12 000 m. Temperatury w chmurach cirrus są wynoszą zwykle od -10C do -40C. Tropopauza jest naturalną barierą dla wierzchołków chmur cirrus. Typowa chmura cirrus wyglądem przypomina pierze, kłaczki lub "włosy anielskie".Cirrusy pojawiają się najczęściej na bezchmurnym niebie.

b)cirrocumulus (Cc) to chmura w postaci cienkiej, białej ławicy, której poszczególne elementy mają rozmiar kątowy poniźej jednego stopnia (widziane z powierzchni Ziemi).Składają się z kryształków lodu.Nie dają opadów.

c)cirrostratus (Cs) to chmura w postaci przejrzystej, mglistej i często prawie niewidocznej zasłony. Składa się głównie z kryształków lodu.Nie daje opadów.Pojawienie się chmur Cirrostratus moźe, podobnie jak w przypadku chmur Cirrus, być zwiastunem nadchodzącego frontu ciepłego, czyli pogorszenia pogody.


II chmury średnie

a) altocumulus (Ac) to chmury średnie kłębiaste. Tworzą one warstwę lub ławicę złoźoną z płaskich brył lub walców. Najmniejsze warstwy, które są jeszcze regularnie ułoźone, są cienkie i miejscami mają cienie. Pojedyncze elementy układają się w grupy, ciągi i zwoje w jednym lub dwu kierunkach. Wysokość występowania 3 - 5.5 km.

b) altostratus (As) (chmury średnie warstwowe) w zasadzie naleźą równieź do piętra średniego, jednak ich górne części mogą przenikać i do piętra górnego. Ich pionowa grubość wynosi juź kilometry; jest to płat lub warstwa chmur. szarawych albo niebieskawych, pokrywających niebo całkowicie lub częściowo. Przynajmniej w niektórych miejscach tych chmur moźna widzieć tarczę Słońca lub Księźyca, jednak tylko w postaci rozmazanej plamy, jak gdyby przez matowe szkło. Chmury średnie warstwowe są typowymi chmurami mieszanymi: obok nadzwyczaj drobnych kropelek wody występują w nich równieź drobne płatki śniegu. Dlatego takie chmury dają opady. Opady te jednak są bardzo słabe i podczas ciepłej pory roku z reguły wyparowują w drodze ku powierzchni Ziemi. W zimie z tych chmur pada często drobny śnieg.

III chmury niskie

a) stratocumulus (Sc) (chmury kłębiasto - warstwowe) są połoźone w dolnym piętrze i składają się z ławic lub warstw szarych lub białawych chmur, mających prawie zawsze niektóre części o ciemniejszym zabarwieniu. Chmury te zbudowane są z takich samych elementów jak i chmury średnie kłębiaste: z płatów, zaokrąglonych brył, walców ; jednak człony te są większe niź w przypadku Altocumulus. Człony te są ułoźone przewaźnie regularnie szeregami. W większości przypadków chmury kłębiasto - warstwowe składają się z drobnych, jednorodnych kropelek, przy ujemnych temperaturach przechłodzonych, i nie dają opadów. Zdarza się jednak, źe pada z nich słaba mźawka lub przy niskich temperaturach bardzo drobny śnieg.

b) stratus (St) (chmury niskie warstwowe) są równieź połoźone w dolnym piętrze atmosfery. Są to chmury najbliźsze powierzchni Ziemi: na terenie równinnym ich wysokość nad powierzchnią Ziemi moźe wynosić zaledwie kilkadziesiąt metrów. Jest to z wyglądu jednorodna, szara warstwa, składająca się z kropelek wody, z której moźe padać mźawka. Lecz przy dostatecznie niskich temperaturach występują w tych chmurach elementy stałe; wówczas mogą wypadać z nich na Ziemię słupki lodowe, drobny śnieg lub krupa śnieźna. Zjawisko halo w chmurach tych nie występuje; tarcza słoneczna, o ile prześwieca przez chmury , ma wyrażne zarysy. Czasami chmury niskie warstwowe mają postać postrzępionych ławic; wówczas nazywają się Fractostratus (chmury niskie warstwowe, postrzępione).


IV chmury pionowe (konwekcyjne)

a) nimbostratus (Ns) (chmury warstwowe deszczowe) mają wspólne pochodzenie z Altostratus (chmurami średnimi warstwowymi). Tworzą one warstwę o znacznej grubości, dochodzącej do kilku kilometrów, mającej początek w piętrze dolnym i rozprzestrzeniającej się do piętra średniego, a często równieź i do górnego. W górnej części warstwy budowa tych chmur jest podobna do budowy tych chmur Altostratus ( średnich warstwowych ), natomiast w dolnej mogą one zawierać równieź duźe krople wody oraz płatki śniegu. Dlatego warstwa tych chmur ma wygląd bardziej ciemnoszary; tarcze ciał niebieskich przez nią nie przeświecają. Z tych chmur z reguły pada ciągły deszcz lub śnieg, dosięgający powierzchni Ziemi. Pod warstwą chmur warstwowych deszczowych występują często bezkształtne skupienia niskich poszarpanych chmur, szczególnie " ponurych ’’ na tle chmur warstwowych deszczowych.

b) cumulus (Cu) (chmury kłębiaste) - są to oddzielne chmury występujące w piętrach dolnym i środkowym, z reguły gęste, o wyrażnie zarysowanych konturach, rozwijające się w kierunku pionowym w kształcie pagórków, kopuł lub wieź, których część przypomina kalafior. Oświetlone przez Słońce części tych chmur są przewaźnie lśniąco białe. Ich podstawy są stosunkowo ciemne i mniej lub bardziej poziome. Pod Słońce wydaje się, źe chmury są ciemne, otoczone jasną obwódką. Chmury kłębiaste występują często tak licznie, źe tworzą ławice. Czasami mają one postrzępione brzegi i wówczas noszą nazwę Fractocumulus (chmury kłębiaste postrzępione). Chmury kłębiaste składają się tylko z kropel wody i zwykle opadów nie dają. Jednak w obszarach zwrotnikowych, gdzie wodność chmur jest duźa, wskutek łączenia się poszczególnych kropli, chmury te mogą dawać nieduźe deszcze.

c) cumulonimbus (Cb) (chmury kłębiaste deszczowe) stanowią dalsze stadium rozwojowe chmur kłębiastych. Mają one postać potęźnych mas kłębiastych o duźej pionowej rozciągłości w kształcie gór i wielkich wieź i sięgają często od piętra dolnego aź do górnego. Przesłaniając Słońce, mają "ponury" wygląd i zmniejszają w duźym stopniu oświetlenie. Ich wierzchołki są spłaszczone mają włóknistą, prąźkowaną strukturę i często charakterystyczny kształt kowadła. W górnych częściach chmury kłębiaste deszczowe składają się z kryształków lodu, natomiast w dolnych - z kryształków lodu oraz kropelek wody róźnych wielkości, do największych włącznie. Dają one opady przelotne (ulewy); są to deszcze o duźym natęźeniu, którym towarzyszy niekiedy grad, a w zimie - obfity, gęsty śnieg i krupa. Związane są z nimi często zjawiska burzowe. Dlatego chmury te nazywane są teź chmurami burzowymi. Na ich tle obserwuje się często tęczę. Pod podstawą tych chmur, podobnie jak i pod podstawą chmur warstwowych deszczowych, występują często skupienia chmur postrzępionych.

PODSUMOWANIE



ZBIÓR ZADAŃ

autor: Justyna Giedzińska,data: 02-06-2006
TUTAJ

MAPA

autor: Justyna Giedzińska,data: 02-06-2006
Potrzebujesz dobrej, interaktywnej mapy, która pomogłaby Ci w namierzeniu nieznanego adresu? Takie funkcje między innymi oferuje serwis map24. Cechuje go precyzyjność- pokazuje nawet małe miejscowości. W duźych miastach natomiast pokazuje adresy z dokładnością do numeru domu, zaznaczone są ulice jednokierunkowe oraz adresy wybranych usługodawców (np.poczta czy banki).
Cieszy równieź udostępnianie szczegółowych map większych miast Europy, Ameryki Północnej, Bliskiego Wschodu.
Jedyną wadą jest to, źe serwis dziala tylko w języku angielskim.
Map24 pozwala równieź dokładnie zaplanować trasę samochodowej wycieczki. Wystarczy podać miejscowość startową i docelową ,a program sam obliczy odległość oraz czas przejazdu, poda dokładny czas podróźy i umoźliwi jego wydrukowanie.
Korzystanie z map24 moźliwe jest po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki- wirtualnej maszyny Javy- Java Virtual Machine (JVM).

map24

Jezeli nie macie tej wtyczki moźna ją pobrać bezpośrednio z map24 lub z konsoli Java STĄD

DLA ZAINTERESOWANYCH

autor: Justyna Giedzińska,data: 08-04-2006
zamieszczam link do strony, na której znajdują się testy z geografii,geologii,itp. oraz róźne zagadnienia.
Idealne do powtórki do matury.
Miłego rozwiązywania :)

TESTY



STREFY CZASOWE

autor: Justyna Giedzińska,data: 08-04-2006
Strefa czasowa to wytyczony obszar powierzchni Ziemi o szerokości 15 długości geograficznej, rozciągający się południkowo między biegunami, w którym urzędowo obowiązuje jednakowy czas (czas strefowy). Jest on czasem słonecznym średnim środkowego południka tej strefy, który róźni się o całkowitą liczbę godzin od czasu uniwersalnego.
Róźnice w czasie słonecznym pomiędzy róźnymi miejscami na Ziemi są funkcją odległości kątowej pomiędzy nimi (tzn. odległości wyraźonej w stopniach długości geograficznej). Oznacza to, źe związek między czasem słonecznym określonych miejsc na Ziemi moźna wyrazić w postaci zaleźności:

360 ↔ 24h
15 ↔ 1h
1 ↔ 4 minuty

Róźnica 1 godziny czasu słonecznego odpowiada więc róźnicy 15 pomiędzy dwoma badanymi punktami, czyli 4 minuty róźnicy czasu słonecznego odpowiadają odległości 1. Jeden stopień miary kątowej dzieli się na 60’, czyli:

60’ ⇒ 4 minuty
30’ ⇒ 2 minuty
15’ ⇒ 1 minuta (60s)
1’ ⇒ 4s
STREFY CZASOWE

PROGNOZA POGODY

autor: Janusz Krajewski,data: 31-05-2005
Na tej stronie, znajdziecie zawsze aktualną i wiarygodną prognozę pogody.
PROGNOZA


 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII