LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  03 / 05 / 2024 Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie- Roman Dmowski
Geografia
Janusz Krajewsk Renata Pysiewicz-Jędrusik
  
  

Wakacje

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 29-06-2023
Wakacje
Dziękujemy Wam bardzo za ten rok pracy. Podróżujcie, poznawajcie nowe, nieznane miejsca i ludzi
Życzymy Wam udanych wakacji. Odpoczywajcie bezpiecznie i odkrywajcie nieznane!
Do zobaczenia we wrześniu.
Nauczyciele geografii.

Wycieczka do Berlina

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 29-06-2023
Wycieczka do Berlina Klasy 2B i 1E na wycieczce w Berlinie. Pogoda dopisywała, więc cały plan wycieczki dokładnie wykonany. Widzieliśmy Reichstag, Bramę Brandenburską, Pomnik Holocaustu, przeszliśmy Unter den Linden, odwiedziliśmy Gendarmenmarkt i Chackpoint Charli. Byliśmy na Alexsanderplaz,  Dworcu Zoo, w Muzeum Pergaminskim i w Poczdamie. Chłonęliśmy atmosferę wielkiego europejskiego miasta. 85 tyś. kroków w 4 dni ,żeby poznać historię, sztukę, kulturę i problemy społeczne Berlina. 

Projekt "Miasta Polski"

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 23-04-2023
Projekt Klasy 3 skończyły projekt "Miasta", w ramach którego uczniowie przygotowywali prezentacje i postery o miastach wojewódzkich w Polsce i oczywiście prezentowali efekty swojej pracy. Omawiali położenie miast, ich warunki przyrodnicze, społeczne i gospodarcze ale najciekawsze okazały się informacje o sławnych Polakach pochodzących z poszczególnych miast🙂

II miejsce w Konkursie "Szkoła Promująca Turystykę"

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 28-09-2022
II miejsce w Konkursie
Z radością informuję, że w XX Wrocławskim Konkursie "Szkoła Promująca Turystykę", który odbywa się cyklicznie w ramach projektu "Magnum Praemium Weratislaviae" uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce. 
Była to 10 osobowa grupa uczniów z klas 2B, 3E, 4E4, która opracowała część zagadnień z regulaminu konkursu. 
W tym roku była to "Dawna architektura przemysłowa Wrocławia".
Serdecznie gratuluję Oli Seidel, Łucji Grzegorek, Hani Wójcik, Kindze Tyrcz, Michalinie Bońkowskiej, Zuzi Figurze, Ali Dolatowskiej, Elizie Gorgoń, Mai Kubas oraz Natalii Kusińskiej.Nagrody odbieraliśmy na uroczystej gali w dniu 26.09.2022 w Centrum Historii Zajezdnia. Gratulacje.

Rok szkolny 2022/2023

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 04-09-2022
Rok szkolny 2022/2023

Drodzy uczniowie !

W nowym roku szkolnym zapraszamy Was do aktywnego udziału w zajęciach geografii zarówno na lekcjach w szkole jak i w terenie.

Zachęcamy Was do poznawania środowiska geograficznego naszego regionu poprzez udział w wycieczkach do najatrakcyjniejszych miejsc Dolnego Śląska i Wrocławia.

Zapraszamy Was również do udziału w konkursach geograficznych, które odbędą się w trakcie roku szkolnego, o których będziemy na bieżąco informować. 

Nauczyciele geografii 

Wakacje

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 26-06-2022
Wakacje

Drodzy Uczniowie. Dziękujemy Wam serdecznie za zaangażowanie i pracę w tym roku szkolnym i życzymy pięknych wakacji. Odpoczywajcie, podróżujcie po świecie i w głąb siebie, poznawajcie nowych i ciekawych ludzi. Do zobaczenia we wrześniu.

Nauczyciele geografii 

Lekcje geografii nad Zalewem Mietkowskim

autor: J.Krajewski,data: 26-04-2022
Lekcje geografii nad Zalewem Mietkowskim Tej wiosny, w czasie gdy słońce wyjątkowo dopisywało, w ramach terenowych lekcji geografii odbyliśmy kilka wyjazdów w plener Zalewu Mietkowskiego. Nad to największe jezioro Dolnego Śląska kolejno wybrały się klasy językowo-turystyczne 2B i 3B3 oraz klasa medialna 1F. W oparciu o plener Zalewu Mietkowskiego mogliśmy powtórzyć wiadomości z dziedziny hydrosfery, atmosfery i litosfery. 

"Noc Maturzystów" z Instytutem Geografii i Rozwoju Regionalnego.

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 21-04-2022
12.04.2022 braliśmy udział w powtórce z geografii przed maturą, którą zorganizował w formie online Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego. Był to cykl godzinnych wykładów przygotowanych przez poracowników Uniwersytetu Wrocławskiego. Od godziny 17.00 do 22.00 braliśmy udział w prawdziwej geograficznej uczcie i powtórzyliśmy wiadomości o mapie, klimacie, glebach, ruchach masowych oraz o urbanizacji. 

Udział w wykładach z cyklu "Tajemnice Ziemi i Wszechświata"

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 21-04-2022
Udział w wykładach z cyklu W tym roku szkolnym braliśmy udział w cyklu ciekawych wykładów zorganizowanych przez Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego pt: "Tajemnice Ziemi i Wszechświata". Tylko jeden wykład odbył się stacjonarnie, pozostałe w formie online. Wykłady były bardzo ciekawe, przedstawione w interesujący sposób i na pewno zachęciły nas do zgłębiania geologii.

Lekcja geografii na Wzgórzach Strzelińskich

autor: J.Krajewski,data: 29-03-2022
Lekcja geografii na Wzgórzach Strzelińskich Łagodne Wzgórza Strzelińskie, to część Przedgórza Sudeckiego, które stanowi bardzo ciekawy poligon geograficzny. Czego można się tam dowiedzieć o geografii, historii i turystyce pojechała sprawdzić klasa językowo-turystyczna 3B4. To była kolejna udana lekcja w plenerze o geologii, krajobrazie, osadnictwie i o turystycznym wykorzystaniu tych ziem. 

Wykład z geologii - online

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 01-12-2021
Wykład z geologii - online Mieliśmy iść na wykład z podstaw makroskopowego rozpoznawania skał magmowych do Instytutu Geologii... a to Instytut przyszedł do nas. Z powodu pandemii wykład tym razem odbył się online. Była to bardzo ciekawa opowieść o tym jak, głęboko pod powierzchnią Ziemi powstają skały magmowe i jak je rozpoznać.

Religie - mapy myśli

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 01-12-2021
Religie - mapy myśli Gdzie na świecie występują poszczególne religie, jakie mają symbole, jak nazywają się święte księgi tych religii, jaki one mają wpływ na życie ludzi i gospodarkę w danym państwie? Na te i podobne pytania szukaliśmy odpowiedzi na lekcji geografii o religiach świata. A oto efekty naszej pracy...

Lekcja geografii w Parku Szczytnickim

autor: J.Krajewski,data: 08-10-2021
Lekcja geografii w Parku Szczytnickim

Z drzewami spotykać się zawsze warto. Może jesienią jest to jeszcze piękniejsze. To właśnie uczyniła klasa językowo-turystyczna 2B. Każda strefa klimatyczna ma swoje preferencje -o tym na lekcji geografii się dowiecie. Na pewno znacie takie drzewa jak dęby, klony, brzozy, czy też buki -ale surmia, miłorząb, żywotnik, cypryśnik błotny…to może już niekoniecznie. Po lekcji geografii w Parku Szczytnickim nie pomylimy już buka z grabem, jodły ze świerkiem klonu z paklonem lub też akacji z robinią akacjową. W Parku Szczytnickim spotkaliśmy więcej gatunków drzew niż było nas wszystkich razem na tej ciekawej wycieczce.  

Śladami lodowca

autor: J.Krajewski,data: 30-09-2021
Śladami lodowca

Każdy kto choć trochę uczy się geografii wie z pewnością,  jak bardzo znaczącą rolę w rzeźbie i krajobrazie sporej części Polski odegrał lodowiec. Epoka lodowcowa chwilowo za nami, ale ślady po niej pozostały. Zbadać taki obszar i przyjrzeć się mu z bliska postanowiła klasa geograficzna 2B. Wzgórza Trzebnickie, bo o nich tu mowa, to pozostałość moren glacjotektonicznych zlodowacenia środkowopolskiego. 

Warsztaty geologiczne.

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 26-09-2021
Warsztaty geologiczne. 22.09.2021 poznawaliśmy tajniki wiedzy geologicznej w Muzeum Geologicznym. Warsztaty "Makroskopowe rozpoznawanie skał i minerałów" były poprowadzone bardzo profesjonalnie.
Dowiedzieliśmy się jak i gdzie powstają skały i minerały oraz nauczyliśmy się je rozopznawać i charakteryzować.

Dookoła Jeziora Mietkowskiego

autor: J.Krajewski,data: 24-09-2021
Dookoła Jeziora Mietkowskiego

 

Ani się człowiek obejrzał, a tu już jesień się zaczęła. Tymczasem my wspominamy wrześniowe, szkolne, ale jeszcze letnie dni, czyli lekcję geografii w terenie, którą odbyła klasa 3B4 wędrując wokół Jeziora Mietkowskiego. Ta lekcja była dobrym podsumowaniem tematyki „Wpływ człowieka na środowisko naturalne”. Zbiornik w Mietkowie jest klasycznym przykładem wpływu człowieka na hydrosferę, ale też jest to zarazem największe jezioro na Dolnym Śląsku. Warto więc było się zapoznać z tym obiektem i przyjrzeć się funkcjom jakie on pełni zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. Piękna, letnia, słoneczna pogoda niewątpliwe sprzyjała naszym obserwacjom. 

Geografia 2021/2022

autor: J.Krajewski,data: 11-09-2021
Geografia 2021/2022

Drodzy uczniowie !

W nowym roku szkolnym zapraszamy Was do aktywnego udziału w zajęciach geografii zarówno na lekcjach w szkole jak i w terenie.

Zachęcamy Was do poznawania środowiska geograficznego naszego regionu poprzez udział w wycieczkach do najatrakcyjniejszych miejsc Dolnego Śląska, m.in w Sudety oraz do Doliny Baryczy.

Zapraszamy Was również do udziału w konkursach geograficznych, które odbędą się w trakcie roku szkolnego, a także do wycieczek edukacyjnych na terenie Wrocławia.

Życzenia wakacyjne.

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 28-06-2021
Życzenia wakacyjne. Drodzy uczniowie:)
Dziękujemy Wam bardzo za ten trudny rok pracy w, którym zgłębialiście tajniki geografii głównie przy pomocy narzędzi cyfrowych. Odpoczywajcie, podróżujcie, poznawajcie nowe, nieznane miejsca i ludzi
Życzymy Wam udanych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.
Nauczyciele geografii.

 

Wyieczka po Wrocławiu

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 18-06-2021
Wyieczka po Wrocławiu Z okazji Dnia Dziecka klasy 1F i 1D wybrały się na poznawczy spacer po Wrocławiu. Trasa wiodła wzdłuż fosy do Wzgórza Partyzantów, Parku Słowackiego i Bulwaru Ksawerego Dunikowskiego.
W trakcie wycieczki młodzież wypełniała karty pracy korzystając z wiedzy przekazanej przez nauczycieli i z własnych zasobów :)

Mapy myśli

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 18-06-2021
Mapy myśli W II semestrze tworzyliśmy i omawialiśmy wspólnie na lekcjach mapy myśli. Klasy I przezentowały hydrosferę, klasy II zagadnienia związane z przemysłem a PR2 czyli rozszerzenia skupiły się na procesach egzogenicznych.
Powstały bardzo ciekawe prace, które zostaną wykorzystane na pewno w kolejnych latach nauki geografii.

Lekcje geografii w Dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 16-06-2021
Lekcje geografii w Dolinie Baryczy

Korzystając ze słonecznej, wręcz letniej aury klasy językowo-turystyczne 2B3 oraz 2B4 zrealizowały swoje kolejne lekcje geografii w terenie. Tym razem plenerem, w którym uczniowie zaliczając długą wędrówkę prowadzili obserwacje była Dolina Baryczy. Celem było zapoznanie się z walorami przyrodniczymi tego rejonu, gdzie nagromadzenie ponad trzystu stawów hodowlanych stwarza niezwykłe możliwości rozwoju fauny i flory związanej ze środowiskiem wodnym. Wartość przyrodnicza tego regionu potwierdzona jest istnieniem tu kilku rezerwatów, największego parku krajobrazowego w Polsce oraz wpisaniem tego rejonu m.in. na Listę Ramsarską skupiająca najcenniejsze obszary wodno-błotne na świecie.

Warsztaty geologiczne.

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 13-06-2021
Warsztaty geologiczne. Geologia nie musi być trudna. Może być łatwa i przyjemna zwłaszcza gdy jest profesjonalnie prowadzona :) 
A tak było na warsztatach z "Makroskopowego rozpoznawania skał i minerałów" w Muzeum Geologicznym. Uczniowie z klasy 1F oraz z rozszerzenia PR2 uczestniczyli w takich zajęciach 8 i 9 czerwca. Każda grupa posiadała własny zestaw skał i minerałów, które rozpoznawała i z którymi związane były różne zadania praktyczne. 

Geografia w wiosennym plenerze

autor: J.Krajewski,data: 08-06-2021
Geografia w wiosennym plenerze

Powrót do szkoły, to dla klas o profilu geograficznym jednocześnie powrót na lekcje w terenie. Taką lekcję o walorach turystycznych Gór Wałbrzyskich i o przemysłowej oraz geologicznej przeszłości zagłębia wałbrzyskiego zrealizowała klasa 2B4. Wizyta w starym kamieniołomie oraz wspinaczka na szczyt Borowej dała możliwość zapoznania się z budową geologiczną i tektoniczną pasm górskich otaczających Wałbrzych oraz pozostałej części Sudetów.

Prognozowanie pogody

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 01-03-2021
Prognozowanie pogody

Zdalne nauczanie może być bardzo ineresujące. Uczniowie klas 1 naszej szkoły otrzymali zadanie nagrania filmu pt: ”Prognoza pogody”. To były bardzo twórcze i ciekawe pomysły na lekcje onlineJ. Zadanie było dla chętnych uczniów. Gratulacje dla klasy 1F z której otrzymałam najwięcej filmów. Prawdziwa medialna klasa!

Lekcja geografii w Zagłębiu Wałbrzyskim

autor: J.Krajewski,data: 24-09-2020
Lekcja geografii w Zagłębiu Wałbrzyskim

Właśnie tam, gdzie wydobywano kiedyś węgiel postanowiła pojechać klasa językowo-geograficzna 3B, by na własne oczy przekonać się jak to działalność przemysłu na wielką skalę może przeobrazić naturalny krajobraz. Zagłębie Wałbrzyskie było jeszcze do niedawna jednym z większych, a także najstarszych okręgów przemysłowych w Polsce. 

Klasa 2B4 już w terenie!

autor: J.Krajewski,data: 16-09-2020
Klasa 2B4 już w terenie!

Korzystając z pięknej letniej pogody klasa językowo-geograficzna 2B4 zaliczyła pierwszą lekcję geografii i historii w terenie w bieżącym roku szkolnym. Czego się dowiedzieliśmy wchodząc na Kocie Góry i zwiedzając Trzebnicę? 

Geografia 2020/2021

autor: J.Krajewski,data: 14-09-2020
Geografia 2020/2021


Drodzy uczniowie !

W nowym roku szkolnym zapraszamy Was do aktywnego udziału w zajęciach geografii zarówno na lekcjach w szkole jak i w terenie.

Zachęcamy Was do poznawania środowiska geograficznego naszego regionu poprzez udział w wycieczkach do najatrakcyjniejszych miejsc Dolnego Śląska, m.in w Sudety oraz do Doliny Baryczy.

Zapraszamy Was również do udziału w konkursach geograficznych, które odbędą się w trakcie roku szkolnego, a także do wycieczek edukacyjnych na terenie Wrocławia.

Wakacje się rozpoczęły...

autor: Aleksandra Dogoda-Tajanowicz,data: 29-06-2020
Wakacje się rozpoczęły...

Dziękujemy Wam bardzo za ten rok pracy w którym zgłębialiście tajniki geografii przy pomocy narzędzi cyfrowych. Zaslużyliście na odpoczynek.

Życzymy Wam udanych wakacji, odpoczywajcie bezpiecznie i odkrywajcie nieznane!

 

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

autor: J.Krajewski,data: 24-11-2019
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu Na zaproszenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu uczniowie naszej szkoły z klasy 1A3 i 1B3 wraz z nauczycielami geografii uczestniczyli 21 pażdziernika 2019 r. w obchodach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego przedsięwzięcia tutaj

Klasa turystyczna w Górach Bardzkich

autor: J.Krajewski,data: 18-10-2019
Klasa turystyczna w Górach Bardzkich Dolny Śląsk, czyli nasz region, słynie z wyjątkowo wielu atrakcji turystycznych. Dużym nagromadzeniem walorów przyrodniczych i kulturowych odznacza się rejon Sudetów. Tam właśnie klasa językowo-turystyczna 1B4 zainaugurowała cykl lekcji geografii w terenie. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy były Góry Bardzkie. Uczniowie dowiedzieli się jak piętrzyły się Sudety, jak powstał niezwykle widowiskowy przełom Nysy Kłodkiej i w jaki sposób nastąpił ogromny obryw nad Bardem Śląskim. Klasa zdobyła też sporą garść wiedzy kulturowej o miasteczku i okolicy. Warto dodać, że z racji zasług kulturowych, honorowym mieszkańcem Barda Śląskiego jest noblistka Olga Tokarczuk.

Klasa teatralna zintegrowana

autor: J.Krajewski,data: 04-10-2019
Klasa teatralna zintegrowana W tych pięknych okolicznościach przyrody, w pierwszym jesiennym chłodzie, na skalistych stokach magicznej góry Ślęży integrowała się klasa teatralna 1E4. Nasza uzdolniona młodzież pod opieką swojego wychowawcy p.E.Lisiak, oraz p.R.Koniecznego i p.J.Krajewskiego nie dała ujarzmić się kapryśnej pogodzie i w radosnym nastroju zdobyła szczyt Ślęży. Były piękne widoki...mgliste, było ognisko i były śpiewy, muzyka i wesoła zabawa.

Lekcja geografii nie tylko o gospodarce leśnej

autor: J.Krajewski,data: 26-09-2019
Lekcja geografii nie tylko o gospodarce leśnej Czy można zajmować się gospodarką leśną nie rozpoznając leśnej fauny i flory? To nie żart, bo to ponoć zawodowym leśniczym nie rzadko się zdarza. My postanowiliśmy się rozstać z tą niewiedzą, dlatego w ramach lekcji geografii odwiedziliśmy jedno z najbardziej zielonych miejsc Wrocławia, czyli Park Szczytnicki. Tutaj właśnie grupa szturmowa z rozszerzenia geograficznego miała za zadanie rozpoznać i opisać gatunki drzew, które spotkamy w Polsce, a także w innych częściach świata. W tej wyjątkowo edukacyjnej wędrówce po parku towarzyszyły nam różne gatunki ptaków, a wśród nich taki rarytas jak zimorodek, zaliczany do najpiękniejszych ptaków występujących w Polsce. 

Ziemia z kosmosu!

autor: Aleksandra Dogoda-Tajanowicz,data: 25-09-2019
Ziemia z kosmosu! Ruszył projekt EARTHKAM

autor: J.Krajewski,data: 06-09-2019

Drodzy uczniowie !
W nowym roku szkolnym zapraszam do aktywnego udziału w zajęciach geografii zarówno na lekcjach w szkole jak i w terenie.

Zachęcam do poznawania środowiska geograficznego naszego regionu poprzez udział w wycieczkach do najatrakcyjniejszych miejsc Dolnego Śląska, m.in w Sudety oraz do Doliny Baryczy.

Zapraszam również do udziału w konkursach geograficznych, które odbędą się w trakcie roku szkolnego, a także do wycieczek edukacyjnych na terenie Wrocławia.

Na tropie lodowca

autor: J.Krajewski,data: 22-03-2019
Na tropie lodowca Tegoroczną wiosnę uczniowie z rozszerzenia geograficznego powitali na morenie polodowcowej. Dużo się teraz mówi o topnieniu lodowców z powodu globalnego ocieplenia, ale gdyby 12 tys. lat temu nie wytopił się Skandynawski lodowiec, to pół Polski wciąż byłaby pod lodem.

autor: J.Krajewski,data: 30-10-2018

Drodzy uczniowie !

 W nowym roku szkolnym zapraszam do aktywnego udziału w zajęciach geografii zarówno na lekcjach w szkole, jak i w terenie.

 Zachęcam do poznawania środowiska geograficznego naszego regionu poprzez udział w wycieczkach do najattrakcyjniejszych miejsc Dolnego Śląska, m.in. w Sudety oraz do Doliny Baryczy.

 Zapraszam również do udziału w konkursach geograficznych, które odbędą się w trakcie roku szkolnego, a także do wycieczek edukacyjnych na terenie Wrocławia.

 

 

Wycieczka integracyjna klasy 1A

autor: J.Krajewski,data: 19-10-2018
Wycieczka integracyjna klasy 1A W środę 17 października br. , w środku pięknej polskiej złotej jesieni klasa 1A wraz z wychowawcami p.Anetą Popiołek i p.Robertem Koniecznym wybrała sie na wycieczkę integracyjną w Góry Sokole. Do wycieczki dołączył również geograf p. J.Krajewski, który poprowadził grupę mniej znaną, ale za to bardziej stromą i skalistą ścieżką na szczyt Sokolika. Góry Sokole słyną z pięknych widoków i znane są także jako mekka wspinaczki skalnej na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu sporo granitowych turni skalnych, na których swoje umiejętności wspinaczkowe szlifowali takie sławy polskiego himalaizmu jak Wanda Rutkiewicz, czy też Krzysztof Wielicki. Po odbytej wędrówce cała klasa udała się pod schronisko "Szwajcarka", gdzie spędziła miło czas przy ognisku i pieczonych kiełbaskach. Była to  kolejna wycieczka z naszej Siedemnastki, podczas której młodzież mogła zapoznać się z urokami dolnośląskiego regionu

Lekcja geografii w Górach Bardzkich

autor: J.Krajewski,data: 14-10-2018
Lekcja geografii w Górach Bardzkich W Górach Bardzkich jesień zawsze jest piękna. To właśnie tam nasz szkolny geograf zabrał klasę 2B na kolejną lekcję w terenie. Celem głównym tej lekcji było ujrzenie w całej okazałości Przełomu Nysy Kłodzkiej i zapoznanie się ze skomplikowaną historią powstawania Sudetów. Ta lekcja była kolejną ciekawą lekcją geomorfologii w jakże pięknych okolicznościach przyrody. To wspaniałe, że mieszkamy w takim regionie gdzie jest tyle atrakcji środowiska geograficznego, w których łatwiej jest się uczyć geografii.

Lekcja geografii w Górach Wałbrzyskich

autor: J.Krajewski,data: 05-10-2018
Lekcja geografii w Górach Wałbrzyskich Kolejna terenowa lekcja geografii odbyła się w Górach Wałbrzyskich. Tym razem wzięli w niej udział uczniowie klas trzecich przygotowujących się do matury z geografii. Lekcja ta przybliżyła uczniom sytuację demograficzną i gospodarczą ważnego miasta przemysłowego jakim był niegdyś Wałbrzych. Uczniowie mogli też zapoznać się ze zmianami środowiska naturalnego spowodowanymi rozwojem górnictwa w tym rejonie. Innym ważnym aspektem tej lekcji było poznanie walorów turystycznych okolic Wałbrzycha, a także możliwość zdobycia wiedzy na temat historii i budowy geologicznej regionu. Kulminacyjnym punktem wycieczki było zdobycie Borowej -najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich, z którego roztacza się rozległy widok na całe Sudety.

Pożegnanie lata na Ślęży

autor: J.Krajewski,data: 23-09-2018
Pożegnanie lata na Ślęży No i stało się -gorącego lata nastąpił koniec...A my pożegnaliśmy lato na śląskim Olimpie ! Kolejna lekcja geografii w terenie klasy 2B odbyła się tym razem na stokach i szczycie Ślęży. Ta dominująca nad Wrocławiem góra jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale i miejscem gdzie bezpośrednio można zapoznać się z dziejami geologii i geomorfologii naszego regionu. Oryginalna trasa, którą zaserwował klasie geograficznej p.Krajewski, pozwoliła poznać ten szczyt nie tylko z tej łagodnej, ale i z tej bardziej wymagającej strony. Było stromo i skaliście, ale generalnie wszystkim się podobało.

W Dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 18-09-2018
W Dolinie Baryczy Lato powoli dobiega końca. ale pogoda wciąż sprzyja wycieczkom. Nie zwlekając, klasa geograficzna 2B pojechała Koleją Dolnośląską do Doliny Baryczy odbyć przyrodniczą wędrówkę. 25 kilometrów pomiędzy stawami, dało możliwość obserwacji wielu gatunków ptaków, w tym orła bielika, który jest pierwowzorem naszego narodowego godła. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń i solidnie przetestowała ich kondycję fizyczną, ale co najważniejsze, zachęciła do dalszego poznawania naszego pięknego regionu.

W słońcu i mrozie

autor: Admin,data: 15-03-2018
W słońcu i mrozie

Drugi dzień marca był jednym z ostatnich dni srogiej końcówki tegorocznej zimy. Dzień był bardzo mroźny, ale jakże pogodny -idealny wręcz na przeprowadzenie kolejnej lekcji terenowej z geografii. Na szczyt Ślęży ruszyła klasa geograficzno-językowa 2B prowadzona przez swojego wychowawcę. Nie było to może zdobycie K2 zimą, ale poruszanie się w skalno-lodowym terenie  dało każdemu choć trochę odczuć smak zdobywania gór zimą. W ten sposób uczniowie klasy 2B mogli też odczuć klimat jaki panował przez długi czas na stokach Ślęży w epoce lodowcowej. To właśnie dzięki mrozom epoki lodowcowej stoki Ślęży stały się tak skaliste i pokryły się licznymi rumowiskami. Cała grupa zwiedziła też olbrzymie, granitowe kamieniołomy znajdujące się u podstawy góry Ślęży. 

Zimowa lekcja geografii na Ślęży

autor: J.Krajewski,data: 01-03-2018
Zimowa lekcja geografii na Ślęży Czy Ślęża była kiedyś wulkanem ? Co działo się z tą górą w epoce lodowcowej ? Ile skał znajduje się w masywie Ślęży ? A co to takiego są ofiolity ? Na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedzi na kolejnej terenowej lekcji geografii w Masywie Ślęży. Tym razem na wycieczkę pojechali uczniowie klas trzecich zdający w tym roku maturę z geografii. A już w piątek wyrusza zdobywać górę klasa geograficzno-językowa 2B. Tym razem zapowiada się srogo, gdyż prognozy przewidują 16 stopni Celsjusza na minusie..., ale co tam -my tu w siedemnastym LO zimy się nie boimy :)

Geografia na Ślęży

autor: J.Krajewski,data: 06-01-2018
Geografia na Ślęży Ostatnia terenowa lekcja geografii w starym roku odbyła się w Masywie Ślęży. Znana wszystkim Dolnoślązakom góra zwana Śląskim Olimpem posiada bardzo interesująca budowę geologiczną -tworzy ją kilka gatunków skał wchodzących w skład sekwencji ofiolitowej, w tym rzadko spotykana w innych górach skała gabro, budująca szczytowe stoki Śleży. Również geomorfologia tej góry jest ciekawa, gdyż w epoce lodowcowej jej szczyt wystawał ponad lądolód a skały poddawane były silnym procesom wietrzenia mrozowego, co w konsekwencji doprowadziło do powstania wielu rumowisk, a także oryginalnych form skalnych. Wszystko to mogła obejrzeć bezpośrednio grupa uczniów klas drugich realizująca program geografii rozszerzonej. Wycieczka rozpoczęła się deszczowo, ale już na szczycie całą grupę dopadła zamieć śnieżna -i to też była doskonała lekcja meteorologii, pokazująca jak zmiana wysokości może mieć wpływ na zmianę pogody.

Geografia rozszerzona w Dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 08-10-2017
Geografia rozszerzona w Dolinie Baryczy Tegoroczna jesień nie rozpieszcza słoneczną aurą, jednak meteorologiczna czujność szkolnego geografa wychwyciła okno pogodowe i tak oto grupa "Geografia rozszerzona" (2A, 2E) spędziła piękny dzień na wycieczce edukacyjnej w Dolinie Baryczy. Trasa licząca ok.25 km przyniosła wiele wrażeń i spotkań z żywą przyrodą. Orzeł bielik majestatycznie krążący po niebie, żurawi klangor, kormorany i liczne czaple białe, karp prosto ze stawu i wijące się po ziemi zaskrońce -to wszystko można było spotkać na naszym długim szlaku. Zresztą zobaczcie to sami na krótkim filmie autorstwa Faustyny Milińskiej z klasy 2A tutaj

Olimpiada geograficzna

autor: J.Krajewski,data: 22-09-2017

OLIMPIADA GEOGRAFICZNA 2017/18

W tym roku szkolnym pierwszy etap Olimpiady Geograficznej  odbędzie się z następujących tematów:

1.Miasto i jego związki z otoczeniem

2.Znaczenie gleb dla rozwoju wybranej gminy

3.Propozycja utworzenia nowego rezerwatu przyrody

4.Projekt jednodniowej wycieczki hydrologicznej

Zgłoszenia udziału i wybranego tematu przyjmuje nauczyciel geografii do dn.28.09.17

Szczegółowe informacje o olimpiadzie tutaj

autor: J.Krajewski,data: 08-09-2017

Drodzy Uczniowie!

W nowym roku szkolnym zapraszam do aktywnego udziału w zajęciach geografii zarówno na lekcjach w szkole, jak i w terenie.

Zachęcam do poznawania środowiska geograficznego naszego regionu, poprzez udział w wycieczkach do najatrakcyjniejszych  miejsc Dolnego Śląska, m.in. w Sudety oraz do Doliny Baryczy.

Zapraszam również do udziału w konkursie geograficznym oraz fotograficznym, które odbędą się w trakcie roku szkolnego, a także do wycieczek edukacyjnych na terenie Wrocławia.

Wiosennie w Dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 22-05-2017
Wiosennie w Dolinie Baryczy Na wiosnę w tym roku jakby trochę dłużej trzeba było czekać, ale jak już się zaczęła, to na dobre. Jednym z najlepszych miejsc na Dolnym Śląsku do smakowania tej pięknej pory roku jest oczywiście Dolina Baryczy. Tym razem z tą bardzo ciekawą przyrodniczo krainą, pełną stawów i ptaków zapoznała się grupa uczniów z klasy 2A, 2D i 2E, uczęszczająca na zajęcia rozszerzone z geografii. Długi marsz (ok.25 km) dostarczył sporo wrażeń, szczególnie przy pokonywaniu nieprzewidzianych przeszkód  terenowych. Atrakcją jak zawsze była możliwość obserwacji jednego z największych ptaków w Europie, czyli orła bielika.

Pierwsze kroki na wspinaczce

autor: J.Krajewski,data: 06-12-2016
Pierwsze kroki na wspinaczce W ostatnim dniu listopada klasa 2F odwiedziła ściankę wspinaczkową "Zerwa". Wyjście odbyło się w ramach projektu "Szkoła w mieście". Dla większości uczniów z klasy humanistycznej, zetknięcie ze wspinaczką po pionowych ścianach było całkiem nowym doświadczeniem. Pomimo pierwszych kroków w tej walce z grawitacją, chęci i zapału wśród licealistów nie zabrakło. Na wspinaczkę dał się również namówić p. J.Krajewski, który był inicjatorem całego przedsięwzięcia.

Wędrówki po górach

autor: J.Krajewski,data: 29-11-2016
Wędrówki po górach Jako że słońca tej jesieni było niewiele, klasa 2F postanowiła go poszukać wysoko w górach. Zamysł ten okazał się bardzo słuszny, gdyż wycieczka jaką wymyślili uczniowie klasy humanistycznej pod wieloma względami była bardzo udana. W pierwszy dzień, przedzierając się przez gęste chmury uczniowie dotarli do najwyżej położonej kopalni w Polsce (ponad 1000m) na Grzbiecie Izerskim.W drugi dzień, wędrując nieutartymi szlakami Pogórza Karkonoskiego, cała klasa dotarła na szczyt skalistego Chojnika, słynącego z okazałych ruin średniowiecznego zamku. W trzeci dzień uczestnicy wycieczki spenetrowali najbliższe okolice Szklarskiej Poręby, gdzie jak się okazało znajduje się nie tylko wiele atrakcyjnych obiektów przyrody, ale i również sporo pamiątek tamtejszej kultury. Kierownikiem wycieczki był wychowawca klasy p.M.Lewandowski, a przewodnikiem i pomysłodawcą krajoznawczych, długich wędrówek był nauczyciel geografii p.J.Krajewski. 
[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII